FOTOGALERIE

 
 
PDF Tisk Email

Výlety a aktivity v okolí

Pokud nechcete chytat ryby, hledat houby, koupat se, jezdit na člunu nebo jen v klidu lenošit, můžete vyrazit na výlet. Možností je v okolí celá řada.

Pěšky či na lodi

Národní přírodní rezervace Drbákov - Albertovy skály

Drbákov -  Albertovy skály. Foto: Archiv SCHKO BlaníkTato rezervace se nachází zhruba kilometr od našich chatek. Následující text i obrázky pochází z oficiálního webu rezervace.

Území zaujímá srázy na pravém břehu Vltavy se severní a západní orientací. Podle typu reliéfu se střídají lesní společenstva, především suťové lesy, význačné přítomností tisu, dále zakrslé doubravy, dubohabrové háje, kyselé doubravy, habrové bučiny a útržky reliktních borů. Ostrůvkovitě se vyskytují skalní stepi kyselé i bazické. Z význačnějších druhů rostlin zde nacházíme bělozářku liliovitou (Anthericum liliago), bělozářku větvitou (Anthericum ramosum), chrpu Triumfettiho (Centaurea triumfetti), koniklec luční načernalý (Pulsatilla pratensis ssp. nigricans) a další teplomilné druhy charakteristické pro kaňon Vltavy.

Drbákov je hnízdištěm výra, krahujce a dalších dravců, vyskytuje se zde užovka hladká, ještěrka zelená a bohatá fauna měkkýšů. Je významným refugiem drobné fauny s výskytem některých reliktů, např. plže Discus perpectivus.

Středem srázů vede po celé délce území velmi obtížně zbudovaná naučná stezka.

Naučná stezka Vymyšlenská pěšina

Naučná stezka Vymyšlenská pěšina

Tato naučná stezka se zastávkami o ptácích, květinách, lesní zvěři a rostlinách i historii vorařství se nachází na druhém břehu Vltavy. Můžete zajet autem do Mokrska, podívat se na rozhlednu, odlovit nedalekou skrýš hry Geocaching a závěrem si projít tuto zajímavou 4km dlouhou naučnou stezku z roku 1999. Alternativou je přejet řeku na loďce s následným výstupem do poměrně příkrého kopce. Pohodlní zvolí auto, dobrodruzi loďku.

Keltské oppidum Hrazany

Letecký pohled na oppidumToto oppidum je pojem sám o sobě. Pochází z druhého století před Kristem a sloužilo jako obchodní centrum. V současné době je zde expozice Muzea Příbram, jehož stránky doporučujeme před návštěvou shlédnout. Vzdálenost zhruba 4km (hodinka chůze) od chatek předurčuje toto oppidum jako skvělý cíl pro krátký pěší výlet.

Zřícenina hradu Ostromeč

ostromecZhruba o kilometr dál za oppidem se nachází zřícenina husitského hradu Ostromeč. Nečekejte obrovské zbytky skoro stojícího hradu, tento byl v roce 1435 dobyt a pobořen a zbytky, které se zachovaly dodnes, jsou spíš skromné.

 

Autem, na kole či na motorce

  • Krčínova tvrz Křepenice
  • Větrný mlýn Příčovy
  • Sedlčany - náměstí, kostel, závody aut
  • Hvězdárna http://www.mu.sedlcany.cz/kultura/hvezdarna
  • Červený Hrádek
  • Husova kazatelna
  • Nalžovice - jedno z míst natáčení Majora Zemana (epizoda Křížová cesta)
 
 
 
Kontakty | Dárkový poukaz | Tip na ubytování v Orlických horách | Hostováno u PORCUS ČR