GeocachingGeocaching je fenomén posledních let. Je oblíbený všemi věkovými kategoriemi a ne nadarmo mu někteří říkají "nejlepší cestovní kancelář". O co jde?
Ve stručnosti: některý účastník této hry vybere nějaké zajímavé místo a uschová tam schránku. Ta může být úplně maličká (například pouzdro od filmu nebo dokonce i pouzdérko na cigaretu - používá se zejména ve městech), normální (typicky ve velikosti litrové potravinové plastové krabičky) nebo opravdu velké, třeba kýbl, kufr či dokonce kovový sud. Do krabičky umístí informaci o tom, že jde o skrýš hry Geocaching a také zápisník (nebo aspoň kus papíru) jako deník. Pomocí GPS (satelitní navigace) zaměří souřadnice úkrytu a tyto souřadnice publikuje na webu hry Geocaching. Každá schránka tak má svou webovou stránku, kde je napsané nejen, kde jí hledat, ale je tam i popis místa, často s údaji z historie či zajímavostmi a fotkami. Také tam bývá nápověda, kde úkryt hledat, když ho nemůžete najít. Jak je to dál už určitě tušíte. Hráč si na webu hry najde informace o dané skrýši a hlavně její souřadnice. Pomocí své navigace se pokusí dorazit na místo, kde má být schránka ukryta. Pokud jí najde, udělá o svém nálezu záznam do deníku. Ve většině schránek jsou navíc drobnosti na výměnu, takže si něco vybere (typicky odznak, samolepka, klíčenka, plastová hračka) a něco v obdobné hodnotě tam zanechá.
Možná si říkáte, co je na tom tak těžkého, když vás navigace dovede přímo ke schránce. Ono tomu tak ve skutečnosti často nebývá, protože přesnost navigací bývá řekněme +-20 metrů a to už máte hodně prostoru k prohledávání potenciálních úkrytů. Nicméně máte-li s nálezem problém, většina skrýší disponuje nápovědou, takže nevíte-li si opravdu rady, nápovědu použijete a třeba "největší pařez" by vám už mohl napovědět. Nejlepší cestovní kancelářGeocachingu se tak říká proto, že drtivá většina schránek je umístěna na nějakém zajímavém místě, ať už turisticky, historicky nebo jen s pěkným výhledem. Díky tomu máte při "lovu" schránek velkou šanci, že se dostanete na kouzelná místa, která by jinak unikla vaší pozornosti. A nejen to. V popisu schránek bývají často neocenitelné informace - například pověsti, historické údaje, zajímavosti, no prostě kolikrát jako ten nejlepší průvodce. Při výpravou za "pokladem", jak se také geocachingu říká, se pěkně projdete, objevíte nepoznaná místa a Vaše děti budou nadšené z nálezu "pokladu". Bez navigace?Geocaching dokonce můžete hrát i bez navigace, byť to budete mít těžší. Česká republika je velmi kvalitně pokryta leteckými fotografiemi, takže velmi často stačí na stránkách skrýše zjistit souřadnice a podívat se na leteckou fotku. V hustém lese budete mít samozřejmě problém, ale například úkryt pod velkým stromem či kousek od křižovatky lze z leteckých fotek zjistit zcela bezpečně. Geocaching v okolí SejcůTakže ať už Geocaching hrajete a nebo si teprve bezplatný účet na stránkách hry vytvoříte (v takovém případě doporučuji český web Geocaching.cz, kde se dozvíte vše potřebné), můžete se těšit, že v bezprostřední blízkosti našich chatek na Vás čeká k objevu pět skrýší (Mokrá keška, Vyhlídka opata Zaorala, Boiohameum - Oppidum, Bartůňkova vyhlídka, Tajemná země 2). Další skrýše jsou například Větrný mlýn Příčovy (z vlastní zkušenosti doporučuji, nádherná procházka ke zřícenině větrného mlýna), Drahoušek či Veselý vrch (u obou se nachází rozhledna), Červený Hrádek u Sedlčan (taktéž vřele doporučuji, procházka parkem je opravdu fantastická), skrýš u skanzenu Vysoký Chlumec a z řady skrýší v okolí Sedlčan doporučím takovou, která je menší než váš malíček a nachází se přímo na Náměstí TGM. Skrýš se nazývá Sedlčanský Rozvoj podle blízkého obchodního domu. Lovu zdar a ať máte dobrý signál! |